Ocieplanie dachów
Budownictwo

Ocieplanie dachów

Ocieplanie dachów wymaga znajomości technologii, umiejętności pracy z materiałami i narzędziami. Wysoka jakość pracy zapewnia oszczędność ciepła. Specjaliści z firmy, która zajmuje się profesjonalną termoizolacją dachów wykonują usługi w przystępnej cenie. Podczas budowy lub naprawy budynku ważnym zadaniem jest ocieplenie stropu dachu od wewnątrz. Daje to możliwość komfortowego korzystania z pomieszczeń mieszkalnych.

Nowoczesne metody ocieplanie dachów – pianka poliuretanowa PUR

Ocieplanie dachów pianką PUR pozwala na stworzenie dodatkowej warstwy hydroizolacyjnej. Zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa przeciwpożarowego, izolacji akustycznej i cieplnej. Produkt w postaci płynnej mieszanki pozwala na stworzenie bezszwowej warstwy, co eliminuje powstawanie mostków termicznych.

Izolacja dachu od wewnątrz polega na nałożeniu natryskiwanego poliuretanu. Każdy rodzaj pracy wymaga umiejętności instalacyjnych, specjalnych narzędzi. Koszt ocieplenia dachu https://www.ocieplanie-dachow.waw.pl/, cena za metr kwadratowy zależy od złożoności zadania, zastosowanej technologii. W przypadku ocieplenia dachu cena za m2 kalkulowana jest indywidualnie.

Gęstość nakładania pianki poliuretanowej na dach wynosi 30-60 kg na m3. W przypadku konieczności zapewnienia lepszego poziomu izolacji termicznej nakładana jest dodatkowa warstwa, przekraczająca warstwę pierwszą (120-150 kg na m3). Podwójne natryskiwanie wykonuje się przy izolacji dachów złożonych oraz przy wygłuszaniu mieszkania. Do budowy bezspoinowych powierzchni wodoodpornych stosowana jest metoda warstwowego natryskiwania pianki poliuretanowej.

Skład i rodzaje pianki PUR do ocieplania dachów

Pianka poliuretanowa to specjalny rodzaj spienionego tworzywa sztucznego, który ma drobnoziarnistą strukturę wypełnioną gazem. Prawie 98% objętości tego materiału to mieszanina powietrza i dwutlenku węgla, a pozostałe 2% to utwardzony plastik. Dzięki tej strukturze PUR ma niską przewodność cieplną, niską wagę i niską higroskopijność.

Ocieplanie dachów wykonywane jest przy użyciu 2 rodzajów materiałów:

  • Elastyczna pianka. Elastyczna pianka poliuretanowa na bazie spienionego tworzywa sztucznego, której gęstość nie przekracza 20 kg na metr sześcienny. Dzięki otwartej strukturze komórek porusza się w nich powietrze, a sam materiał dobrze się ugina i przywraca swój pierwotny kształt. Masa elastycznego PUR ma gęstość 8-15 kg / cu. m. Za jego pomocą wykonywane jest wewnętrzne i zewnętrzne ocieplanie dachu https://ocieplanie-dachow.com.pl/. Ponadto elastyczna pianka poliuretanowa posiada wysoką izolacyjność akustyczną.
  • Sztywna pianka PUR. Sztywna pianka poliuretanowa nazywana jest izolacją na bazie spienionego tworzywa sztucznego, której struktura składa się z zamkniętych komórek o niewielkiej objętości. W składzie tego materiału znajduje się 2-3% materii stałej, która ze względu na strukturę materiału nie odkształca się, jest bardzo odporna na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne oraz niewiele waży. Gęstość pianki poliuretanowej typu sztywnego wynosi 30-60 kg/m3. m. Cena prac termoizolacyjnych wykonanych przy użyciu tego materiału zależy od grubości nałożonej warstwy.

Jakie są korzyści z ocieplania dachów pianką poliuretanowa PUR

Współczesny rynek materiałów budowlanych słynie z silnej konkurencji, w związku z czym materiałom do ocieplania dachów stawiane są surowe wymagania. Na izolację ma wpływ wiele negatywnych czynników – zmiany temperatury, wilgoć, pleśń i grzyby.

Jednak PUR ma następujące cechy, które sprawiają, że ten materiał zajmuje wiodącą pozycję wśród analogów:

  • Lekka waga. Pianka waży mniej niż większość rodzajów materiałów do ocieplania dachów, dzięki czemu może być stosowana do izolacji termicznej zniszczonych i starych budynków bez demontażu konstrukcji dachowych. Odporna na wilgoć, promieniowanie UV, chemikalia i grzyby. PUR zachowuje wysokie właściwości termoizolacyjne pomimo działania opadów atmosferycznych, nie pali się i ma żywotność 50 lat.
  • Efektywność. Izolacja termiczna połaci dachowej za pomocą pianki poliuretanowej obniża koszty ogrzewania o 15-20%, co przekłada się na znaczne oszczędności w skali budżetu pojedynczej rodziny.
  • Niska cena. Koszt ocieplenia dachu pianką poliuretanową jest niższy niż w przypadku wełny mineralnej czy innych nowoczesnych materiałów. A ze względu na fakt, że do instalacji nie są wymagane żadne dodatkowe konstrukcje, koszt optymalizacji temperatury w domu jest jeszcze bardziej obniżony.

Metoda natryskiwania PUR do ocieplania dachów

Ocieplanie dachów
Ocieplanie dachów

Proces natrysku odbywa się za pomocą specjalnych instalacji: dwóch zbiorników z komponentami, sprężarki powietrza, stacji kontrolnej oraz pistoletu natryskowego. Pod ciśnieniem wytwarzanym przez sprężarkę komponenty trafiają na stację, a stamtąd do pistoletu, gdzie są mieszane. Dlatego reakcja, w wyniku której pianka twardnieje i zwiększa się jej wielkość, zachodzi już na powierzchni. Za pomocą instalacji technologicznej można regulować ciśnienie, procent składników chemicznych oraz ilość mieszanki w pistolecie. Tylko na pierwszy rzut oka ta technologia wydaje się prosta i łatwa, w rzeczywistości ma wiele niuansów, które mogą zrobić tylko doświadczeni profesjonaliści.

Jeśli decydujesz się na budowę domu lub po prostu docieplenie go i nie możesz zdecydować się na materiał do ocieplania dachu, specjaliści proponują przyjrzeć się bliżej piance poliuretanowej. Po zastosowaniu się do wszystkich zaleceń dotyczących technologii montażu oraz doborze wysokiej jakości materiałów i wyposażenia, będziesz usatysfakcjonowany: w pomieszczeniach zawsze będzie panował komfortowy mikroklimat, a eksploatacja budynku nie przyniesie większych niedogodności.