Jakie płytki drewnopodobne wybrać?
Budownictwo, Wnętrze

Jakie płytki drewnopodobne wybrać?

Na rynku znajduje się wiele rodzajów płytek imitujących drewno. Mogą mieć one gładką powierzchnię, być pokryte słojami, niektóre mają kształt kwadratu, a inne prostokątów. Ponadto, mogą one przybierać różne barwy, w zależności od tego, jakie drewno mają przypominać. Płytki drewnopodobne są niezwykle modnym elementem wykończenia wnętrz. Dzięki nim, pomieszczenie nabiera ciepłego klimatu, ponadto jest to materiał bardzo praktyczny. Sprawdza się zarówno do salonów, sypialni, przedpokojów, tarasów, jak i łazienek oraz kuchni.

Czym są płytki drewnopodobne?

Płytki drewnopodobne są to ceramiczne płytki podłogowe lub płytki ścienne, które swoim wyglądem przypominają do złudzenia naturalne drewno. Materiał ten jest nie tylko funkcjonalny, ale również bardzo wytrzymały, z tego względu znajduje coraz częstsze rozwiązanie w aranżacji nowoczesnych wnętrz. Płytki drewnopodobne świetnie sprawdzą się w miejscach, gdzie drewniana podłoga nie miałaby miejsca, czyli jako płytki kuchenne czy też łazienkowe. Taka podłoga nabierze unikalnego stylu, ponadto będzie odporna na uderzenia oraz zarysowania. Co ważne, nie będzie również sprawiała problemu w czyszczeniu.

Płytki drewnopodobne – na jakie parametry zwrócić uwagę przy ich wyborze?

1. Klasa ścieralności terakoty – jest to bardzo ważny parametr zwłaszcza dla płytek podłogowych. W niektórych strefach podłoga jest znacznie intensywniej użytkowana, a w szczególności twarde obuwie i związki ścierne, doprowadzają do silnego ścierania płytek, przez co szybko ulegają one zniszczeniu. Z tego względu przed wyborem danym płytek trzeba koniecznie sprawdzić oznaczenie klasy ścieralności (PEI). Na podłogi sprawdzą się modele oznaczone symbolem od PEI 2 do PEI 4. Im wyższa cyfra, tym wyższa klasa ścieralności płytek. Wysoką klasę ścieralności płytek warto zastosować tam, gdzie podłogo będzie silnie eksploatowana, czyli na przykład na przedpokoju. W pomieszczeniach gdzie podłoga nie będzie narażona na twarde obuwie, można zastosować produkty klasy PEI 2 czy PEI 3.

2. Antypoślizgowość płytek – kolejny parametr jaki należy wziąć pod uwagę. Jest on istotny zwłaszcza w przypadku płytek ceramicznych zewnętrznych. Ponadto, jest on ważny, jeśli płytki mają być położone w miejscu narażonym na wilgoć (łazienka, kuchnia). Informacje o właściwościach antypoślizgowych znajdują się pod symbolem R. Na rynku znajdują się zazwyczaj produkty z oznaczeniem od R 10 do R 12. Modele oznaczone symbolem R12 nadają się jako płytki na schody zewnętrzne. Mają one dosyć chropowatą powierzchnię, dzięki czemu zabezpieczają przed poślizgnięciem.

3. Nasiąkliwość płytek drewnopodobnych – podczas wyboru płytek warto także sprawdzić ich nasiąkliwość. Ma to znaczenie jeśli mają być one użyte w miejscach o podwyższonej wilgotności powietrza. Produkty które absorbują wilgoć nie będą dobrym rozwiązaniem do łazienek czy kuchni. Takie modele sprawdzą się natomiast jako płytki do salonu. Ponadto wilgoć staje się świetną pożywką dla grzybów i pleśni. Współczynnik nasiąkliwości oznaczony jest zazwyczaj symbolem E i jest podany w procentach. W suchych miejscach można położyć kafelki o nasiąkliwości do 10 procent, a na suchych podłogach o przesiąkliwości do 6 procent.

Jaki wybrać kolor fug do płytek drewnopodobnych?

Podczas wykańczania podłogi należy pamiętać, jak ważne są nawet drobne detale w postaci fugi. Warto o jej kolorze pomyśleć, od razu po wyborze płytek drewnopodobnych. Powinna ona pasować kolorystyczne do kafelków, dzięki niej będą one prezentowały się okazale i estetycznie. Należy pamiętać, iż kolor fugi nie powinien bardzo różnić się od koloru płytek. Dobrze, jeśli fuga będzie stanowiła dopełnienie całej podłogi i stworzy z płytkami jedną spójną całość. Zbyt widoczny kontrast nie jest polecanym rozwiązaniem. Co ważne, trzeba wziąć pod uwagę również szerokość fug.

Sprawdź także:

W jaki sposób czyścić płytki drewnopodobne?

Należy przestrzegać zasad czyszczenia płytek drewnopodobnych, aby móc cieszyć się ich doskonałym wyglądem przez długi czas. Na samym początku należy dokładnie odkurzyć podłogę. Potem można przystąpić do kolejnych zabiegów pielęgnacyjnych. Do usuwania trudniejszych zabrudzeń nie można nigdy korzystać z silnych detergentów czy ostrych szczotek. Mogłyby one doprowadzić do uszkodzenia płytek oraz fugi. Zabrudzenia widoczne na powierzchni kafelek można usunąć przy pomocy mleczka oczyszczającego. Można jednak zrezygnować z silniejszej chemii i zamiast tego zastosować domowy sposób na czyszczenie podłogi. Do jej oczyszczenia wystarczy sięgnąć ocet i wodę. Jeśli widoczne zabrudzenia są silne i nie dają się usunąć, zawsze można użyć parownic, które pomagają pozbyć się nawet trudnych zabrudzeń.

Dlaczego warto wybrać płytki drewnopodobne?

W sprzedaży znajdziemy wszelkiego rodzaju płytki drewnopodobne, które są świetną alternatywą naturalnego drewna. Przypominają one różne jego gatunki, niekiedy także w swojej strukturze. Wykonuje się je z porcelany albo gresu, gdyż wtedy wykazują się odpornością na zabrudzenia i ścieranie. Warto zdecydować się właśnie na podłogę z płytek drewnopodobnych, gdyż takie rozwiązanie jest uniwersalne, pasuje do wszystkich wnętrz i pomieszczeń.

Ceramix płytki ceramiczne
Andrzeja Struga 3
70-784 Szczecin
730 730 143
ceramixplytki.pl