Jak wybrać łóżeczko dla dziecka? Praktycznie każdy po przypieczętowaniu związku małżeństwem marzy o tym, aby spłodzić potomka. Dla każdych rodziców, szczególnie tych świeżo upieczonych, dziecko to cudowny dar, który daje ogromna radość. Maluch stawia całe życie rodziców na głowie, wszystko zmienia i wprowadza nowy porządek. To jak bardzo życie się odmieni, ciężko jest przewidzieć.
Niekiedy trafiają się maluszki, które przesypiają całą noc i dają się wyspać rodzicom. Inne zaś mają wtedy ochotę na przytulanki, są głodne, chcą trochę pogaworzyć lub mają wszelkie inne plany niż spanie. Wtedy noce są ciężkie, poranki senne i dopóki maluch nie podrośnie, rodzice się nie wyśpią. Jednak warto sprawdzić, jakie są przyczyny nieprzespanych nocy malucha. Może za mało ma rozrywki w dzień? Za wcześnie kładziemy maluszka spać? A może ma niewygodne łóżeczko i dlatego woli spać pomiędzy rodzicami? Warto zadbać o zdrowy sen noworodka zapewniając mu jak najlepsze warunki.
Wyposażenie sypialni noworodka
Maluszek w domu wprowadza zmiany nie tylko w zwyczajach czy codziennych zajęciach, ale także w umeblowaniu. Pojawiają się zabawki, nosidełka, mebelki oraz wiele innych rzeczy. Bardzo ważne jest to, aby pomyśleć o tym, żeby maluch miał własny pokój. Najlepiej, aby był on albo zaraz za ścianą sypialni rodziców, albo naprzeciwko, tak aby było słychać, jakby malec płakał. Pozwoli to nie tylko zagospodarować miejsce dla malucha, kiedy podrośnie, ale także nauczyć pewnych nawyków. Kiedy maluszek będzie wiedział, że ma spać w swoim pokoju, po pewnym czasie nie będzie domagał się spania w rodziców łóżku. Taki pokój dla pociechy należy odpowiednio wyposażyć.
Na początku nie ma co szaleć z wystrojem, ponieważ maluszek do pewnego czasu ma dość ograniczone pole widzenia i zbyt duża ilość obrazów i dźwięków będzie wywoływać płacz i rozdrażnienie spowodowane dezorientacją. Na początku warto zaopatrzyć się w podstawowe i niezbędne rzeczy jak łóżeczko i panele kocykowe, komoda na ubranka czy przewijak oraz obowiązkowo tkaniny bawełniane. Warto dodać też fotel, aby móc na nim odpocząć podczas usypiania malucha. We wszelkie karuzele z misiami, pluszowe zabawki czy ozdoby, wyposażamy pokój, dopiero kiedy maluch podrośnie i zacznie interesować się światem dookoła. Z zabawek warto jedynie postarać się o szumiącego misia. Jest to zabawka wydająca dźwięki podobne do suszarki. Imituje ona szum wód płodowych z mamy brzucha. Dzięki niej dziecko szybciej zasypia, a sen jest bardziej komfortowy.
Istotne wybory, czyli łóżeczko i materac
Najważniejszym elementem w pokoju każdego noworodka jest łóżeczko. Bardzo ważne jest to, aby było dostosowane do malca i spełniało odpowiednie normy bezpieczeństwa, ponieważ jest ono bardzo ważne przy tak małym człowieku. Łóżeczko powinno być dobrej jakości, stabilne oraz posiadać szczebelki. Wszelkie bardzo zabudowane łóżeczka lepiej omijać szerokim łukiem. Szczebelki chronią maluszka przed sturlaniem się z materaca, ale też zapewniają przepływ powietrza. Łóżeczka zabudowane będą mieć ograniczoną wymianę powietrza, przez co dziecku będzie gorąco, źle się będzie mu oddychać oraz spać.
Kolejna ważna kwestia jest dobór materaca. Powinien być on dostosowany dla noworodków, mieć odpowiednią miękkość oraz najlepiej naturalne wypełnienie. Istotny jest także jego rozmiar. Jeśli będzie zbyt mały, po bokach pozostaną przestrzenie, co stwarza niebezpieczeństwo, kiedy maluszek zaczyna być bardziej ruchliwy. Warto także pomyśleć o tym, aby był on „oddychający”, czyli prawidłowo przepuszczał powietrze. Wybór jest ogromny, ponieważ na rynku znajdziemy materace zarówno kokosowe, piankowe, lateksowe, jak i sprężynowe. Pamiętaj, że prawidłowo dobrany materac ma ogromne znaczenie dla przyszłej postawy malca, ponieważ wpływa on na rozwój kręgosłupa.
Inwestycja na przyszłość
Zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych do wyboru mamy nie tylko standardowe stojące łóżeczka, ale także bujane. To, na jakie się zdecydujesz, zależy od budżetu oraz preferencji. Kupując łóżeczko bujane, czyli kołyskę należy pamiętać o tym, z posłuży ona tylko przez pierwsze 4 miesiące malucha. Potem będzie już konieczne kupno nowego łóżka, ponieważ dziecko robi się zbyt ruchliwe i przestaje się mieścić w bujanej kołysce. Ma ona jednak dużą zaletę, gdyż pomaga zasnąć malcowi i może znacznie ułatwić przesypianie nocy. W brzuchu bowiem dzidziuś jest cały czas bujany, dlatego w kołysce będzie czuć się bardzo dobrze. Nie musisz się martwić, jeśli maluch nie polubi bujania, ponieważ zwykle takie kołyski posiadają blokady, które pozwalają na ustabilizowanie kołyski.
Jeśli chcesz ograniczyć koszty i nie możesz za kolejne cztery miesiące pozwolić sobie na kupno nowego łóżeczka z materacem, to zdecyduj się od razu na stojące. Takie łóżka są praktyczne i przez długi czas mogą dziecku służyć. Bowiem kiedy malec podrośnie na tyle, że będzie już za duży na szczeble, będzie można je zdemontować i używać jako standardowego łóżka. Należy jednak pamiętać, że musimy o tym myśleć już podczas zakupu. Należy bowiem wybrać na tyle duże łóżeczko, aby maluch zmieścił się na nim, jak urośnie.