Endoproteza stawu biodrowego – kiedy rehabilitacja: szybkość powrotu do zdrowia po operacji wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego, także doraźnego programu rehabilitacji po tej operacji, determinuje przede wszystkim przyczyną, która doprowadziła do interwencji chirurgicznej. Terminowo wykonany zabieg chirurgiczny skraca czas rehabilitacji i pozwala na powrót do pełni życia w jak najkrótszym czasie. W przypadku zaniedbania pacjenci od lat cierpią z powodu silnego bólu, negatywne konsekwencje odczuwają nie tylko chrząstki i ale także te same mięśnie.
Endoproteza stawu biodrowego, kiedy rehabilitacja?
Dbanie o siebie oznacza niezapominanie o zwracaniu należytej uwagi na stan zdrowia, od dobrego samopoczucia zależy całe ludzkie życie. Szczególnie ważne jest, aby pamiętać o wytrzymałości stawów. Układ mięśniowo-szkieletowy wymaga diagnozy, zapobiegania chorobom i wzmocnienia. W większym stopniu dotyczy to osób, które mają endoprotezę stawu biodrowego. Codzienna odpowiednia pielęgnacja, specjalne ćwiczenia pomogą z powodzeniem przejść rehabilitację i cieszyć się pełnią życia.
Rehabilitacja w gabinecie Spondylus po endoprotezie stawu biodrowego polega na wykonywaniu ćwiczeń bezpośrednio związanych z przywróceniem funkcji tego stawu. Naprawa zestawu elementów na tym etapie jest obowiązkowa, nie tylko dla wzmocnienia i poprawy ruch w stawie biodrowym, ale także zmniejszenia bólu po operacji i przyspieszenia powrotu do zdrowia.
Rehabilitacja po endoprotezie stawu biodrowego rozpoczyna się bezpośrednio po operacji, aby nie doszło do powikłań w układzie krążenia oraz układzie oddechowym. Pacjent wykonuje ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia czynne oraz izometryczne które wspomagają proces gojenia się rany. Rehabilitacja jest niezbędna zarówno w przypadku endoprotezoplastyki cementowej i bezcementowej.
Jak zaczyna się rehabilitacja po endoprotezie stawu biodrowego?
Co to jest endoprotetyka? To zastąpienie uszkodzonego stawu endoprotezą. Sztuczna struktura całkowicie powtarza anatomiczny kształt ludzkiego stawu i jest dobierana zgodnie z indywidualnymi cechami fizjologicznymi konkretnego pacjenta. Naturalnym pytaniem, które pojawia się po zabiegu, jest: jakie ćwiczenia po całkowitej endoprotezie stawu biodrowego są najlepsze? Trzeba zrozumieć, do czego służy rehabilitacja. Jest to integralny etap w leczeniu pacjenta z endoprotezą, który w dużej mierze przesądzi o powrocie prawidłowych funkcji kończyny. Podczas okresu pooperacyjnego prowadzone jest leczenie objawowe w celu pomyślnej realizacji dalszych etapów rehabilitacji. Aby osiągnąć maksymalny sukces, operowana noga jest mocowana w określonej pozycji, ponadto pacjent może już wykonywać ćwiczenia oddechowe, stopniowo wprowadza się gimnastykę mięśni.
Zestaw ćwiczeń po endoprotezie stawu biodrowego
Ćwiczenia po operacji wymiany stawu biodrowego pomogą szybciej wrócić do zdrowia. Ćwiczenia terapeutyczne rozpoczynają się tuż po operacji, ale tylko pod nadzorem lekarza. W pierwszym etapie obciążenie jest minimalne, nie można przeciążać stawu. Proste ćwiczenia oddechowe łączą się z gimnastyką statyczną.
Podczas ćwiczeń używana jest poduszka w kształcie klina, aby nogi się nie krzyżowały. Konieczne jest również upewnienie się, że operowana noga nie zgina się bardziej niż pod kątem prostym, ruchy obrotowe są zabronione. Ćwiczenia po endoprotezoplastyce stawu biodrowego pomogą przywrócić funkcje układu mięśniowo-szkieletowego. Stosując się do zaleceń, można zminimalizować występowanie bólu obecnego na początkowym etapie. Z reguły po miesiącu ból nie będzie bardzo zauważalny. Rany goją się stopniowo, poprawia się stan ogólny, pacjent czuje się znacznie lepiej. W tym czasie ciało stanie się silniejsze, mięśnie naprężą się, sztuczny staw zyska maksymalną funkcjonalność, poprawi się zakres ruchu. Kompleksowe treningi wzmacniają układ mięśniowo-szkieletowy.
Rehabilitacja po endoprotezoplastyce stawu biodrowego
Endoprotetyka stawu biodrowego jest wskazana w przypadku niektórych chorób układu mięśniowo-szkieletowego, zużycia stawów lub ciężkich urazów. Obecnie istnieje duże zapotrzebowanie na operacje mające na celu wymianę ruchomych stawów kostnych. Nowoczesne implanty są wykonane z zaawansowanych technologicznie materiałów, które jak najwierniej naśladują ludzki staw. Pozwala to na powrót do normalnego życia, łagodząc ból i dyskomfort pacjenta.
Dlaczego po endoprotezie stawu biodrowego potrzebna jest rehabilitacja?
Rehabilitacja po endoprotezoplastyce stawu biodrowego jest integralną częścią opieki nad pacjentem. Niezależnie od tego, jak skutecznie operacja wszczepienia implantu została przeprowadzona, tylko przejście zabiegów rehabilitacyjnych w wyspecjalizowanej placówce medycznej może zagwarantować powrót funkcji kończyny i utrzymanie napięcia mięśniowego.
Nie należy samodzielnie ćwiczyć bez nadzoru specjalisty. Można naruszyć integralność konstrukcji endoprotezy, uszkodzić ciało, co zniweczy wyniki leczenia i znacznie pogorszy zdrowie. Jak po każdej interwencji chirurgicznej, endoproteza stawu biodrowego może prowadzić do różnych powikłań. Z reguły powstają w wyniku naruszenia zasad okresu pooperacyjnego, braku lub nieprawidłowego programu rehabilitacji, nadmiernego obciążenia stawu.
Spondylus rehabilitacja Szczecin |
Aleja Papieża Jana Pawła II 36 |
70-453 Szczecin |
665035035 |
www.spondylus-rehabilitacja.pl |