Nie każda kwestia prawna wymaga konsultacji prawnika. Nie musimy korzystać z jego pomocy, jeśli nie zgadzamy się z mandatem lub mamy rozprawę w sądzie w drobnej sprawie. Jednak w przypadku wielu innych sytuacji obowiązkowo powinniśmy skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika. Może nam pomóc w przypadku trudnego rozwodu, utraty pracy lub odszkodowania za błędy medyczne. Sytuacja prawna każdej osoby jest inna. Jednak są chwile, kiedy naprawdę powinniśmy zdecydować się na prawnika.
Prawo jest skomplikowane
Jeśli nie jesteś prawnikiem, pewnie nie masz odpowiedniej wiedzy prawnej. Możesz też bardzo emocjonalnie podchodzić http://www.klimkowski-kancelaria.pl/21/wygrane-sprawy do swojej sprawy. Nawet doświadczeni prawnicy zazwyczaj nie reprezentują siebie w sądzie. Ponadto adwokaci specjalizują się w jednej lub kilku obszarach prawa, np. cywilnym czy podatkowym. Wybierzmy doświadczonego i obiektywnego adwokata. Może pomóc nawet w bardzo trudnej sprawie. Warto też skorzystać z pomocy adwokata, gdy zakładamy działalność gospodarczą, nie wiemy, czy podpisać umowę lub mamy podjąć jakieś przedsięwzięcia z potencjalnymi skutkami prawnymi.
Większe koszty bez pomocy prawnika
Jeśli przegramy sprawę karną możemy trafić do więzienia, jeśli przegramy sprawę cywilną – może nas zrujnować finansowo. Poza tym czasami możemy wybrać prawnika, który nie weźmie od nas ani grosza, dopóki nie wygra naszej sprawy. Ponadto warto skorzystać z pomocy prawnika, jeśli staramy się o odszkodowanie.
Prawnicy wiedzą, jak zebrać dowody
Bez odpowiedniej wiedzy prawnej i doświadczenia, możesz nie wiedzieć, czy dowód przeciwko Tobie został zdobyty legalnie. Ponadto nie stwierdzisz, czy zeznanie świadka jest spójne. Nie dopatrzysz się żadnych uchybień laboratorium kryminalistycznego. Natomiast Twój adwokat zwróci na to uwagę. Może też pozyskać dowody, które nas obronią.
Brak obeznania w postępowaniu
Jeśli nie jesteś adwokatem, możesz mieć problem z ogarnięciem tematów. Możesz nie wiedzieć, jak prawidłowo wypełnić dokumenty prawne i jakie wybrać. Jedno spóźnienie lub niepoprawne zgłoszenie może doprowadzić do przegranej, a w najlepszym przypadku do znacznego przedłużenia postępowania.
Kontakt ze świadkami i ekspertami
Adwokaci często mają rozbudowaną sieć ekspertów. Mogą pomóc dowieść naszej niewinności lub kwestionować dowody, lub zeznania strony przeciwnej.
Dodatkowe korzyści
Prawnik może wskazać, jaki sposób postępowania jest najlepszy w naszej sprawie. Nie musisz się ograniczać do przyznania się do winy. Nawet jeśli dowody bezpośrednio wskazują, że jesteś winny. Kiedy skorzystasz z pomocy prawnika, pomoże Ci wyjaśnić wszystkie opcje i uniknąć potencjalnie surowych kar nawet przed rozpoczęciem procesu. Pamiętaj, że zawsze jest lepiej unikać problemów niż później je naprawiać. Jeśli skorzystasz z pomocy prawnika, możesz w wielu przypadkach uniknąć potencjalnych problemów natury prawnej. Adwokat wie, jak negocjować ugody i walczyć z zarzutami. Doświadczony prawnik z pewnością miał do czynienia z wieloma sytuacjami podobnymi do Twojej lub przynajmniej wie wystarczająco dużo, aby z sukcesem poprowadzić naszą sprawę. Czasami może nawet uniknąć rozprawy w sądzie. W niektórych przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest ugoda. W innych lepiej od razu zdecydować się na rozprawę. Pełnomocnik może pomóc w wynegocjowaniu uczciwego porozumienia z przeciwną stroną.
Pamiętaj też, że druga strona najprawdopodobniej będzie reprezentowana przez prawnika. Dlatego automatycznie, jeśli nie skorzystasz z pomocy adwokata, możesz znaleźć się w gorszej sytuacji. Prawo jest skomplikowane, a adwokat reprezentujący Twojego przeciwnika, skorzysta z tej przewagi. Prawnicy często zapewniają bezpłatną konsultację. Jest niezobowiązująca. Dzięki takiej konsultacji możesz zyskać pełniejszy obraz Twojej sprawy i jej prawdopodobnym wyniku. Adwokat pomoże Ci zdecydować, czy rzeczywiście potrzebujesz jego usług.
Jakie pytania zadać prawnikowi?
Prawnicy często oferują bezpłatne lub bardzo tanie konsultacje Można na nich omówić szczegóły Twojej sytuacji i zadać podstawowe pytania dotyczące adwokata. Dzięki takiej konsultacji będziesz wiedział, czy nawiązać współpracę z tym prawnikiem. Na kolejnych spotkaniach możesz już porozmawiać o szczegółach. Ogólnie rzecz biorąc, przygotuj listę pytań, które zadasz na konsultacji. Przede wszystkim powinieneś zapytać o wiedzę, doświadczenie prawnika, opłaty, specjalistyczną wiedzę i sposoby postępowania. Musisz zapytać o jego edukację. Dowiedz się, jakie rodzaje spraw do tej pory prowadził. Czy zajmował się już podobnymi sprawami co Twoja? Sprawdź, kto jest jego typowym klientem. Na przykład, jeśli jesteś osobą prywatną z konkretnym problemem sprawnym, nie wybieraj prawnika, który reprezentuje tylko korporacje. Musisz się też zapoznać z jego wstępnym cennikiem. Musisz też zapytać wprost, ile spraw, podobnych do Twoich, wygrał prawnik. Zorientuj się, czy oprócz ukończonych studiów, adwokat poszerza swoją wiedzę, na przykład uczestnicząc w szkoleniach. Dzięki stale uaktualnianej wiedzy jest większa szansa, że Cię wybroni. Wybierając dobrego prawnika, musisz zwrócić uwagę na wiele czynników. Jednak wtedy zwiększasz szansę na wygraną.
- prawnik prawo spadkowe Gdańsk https://klimkowski-kancelaria.pl/218/prawo-spadkowe-gdansk