Czym jest rekuperacja? Odpowiadamy! Rekuperacja – co to takiego? Bardzo wiele osób słysząc ten wyraz, z niczym konkretnym go nie kojarzy. Czy jest to rzecz, która się opłaca? Komu jest dedykowana? Niniejszy artykuł zawiera szereg istotnych informacji na temat rekuperacji.
Rekuperacja – co to takiego?
Rekuperacja inaczej nazywana jest wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. Zwyczajna wentylacja, czyli wentylacja grawitacyjna, oparta jest na ciągu (zasysanie powietrza), które wytwarzają kominy. Okazuje się, że ten tradycyjny sposób wentylowania ma całą masę wad. Mowa tutaj na przykład o wychładzaniu domu oraz bardzo słabym i nie efektywnym usuwaniu wilgoci z pomieszczeń domowych. Rekuperacja to zupełnie inny rodzaj wentylacji. Jest to wentylacja mechaniczna, która opiera się przede wszystkim na ruchu powietrza wytwarzanym przez specjalną maszynę nazywaną rekuperatorem. Rekuperator sprawia, że możliwe jest kontrolowanie całego ruchu powietrza nawiewanego i usuwanego z pomieszczeń a także odzyskiwanie ciepła z nagrzanego, ale zanieczyszczonego powietrza. Jak można określić prościej ten proces? Rekuperacja jest systemem, który charakteryzuje wymiana zużytego, brudnego powietrza na powietrze czyste. Jednocześnie w domu odzyskiwane jest zgromadzone już ciepło, dlatego system ten cieszy się tak wielką popularnością wśród osób, które cenią sobie oszczędność oraz efektywność systemu wentylacyjnego.
Jak działa system rekuperacyjny?
Każda osoba, która zastanawia się nad zakupem systemu rekuperacyjnego, zadaję sobie z pewnością pytanie: jak właściwie funkcjonuje taki system w domu? Rekuperator jest sercem, całą centralą rekuperacji ze specjalnym wymiennikiem, który służy do odzyskiwania ciepła. Rekuperator wyciąga powietrze jednocześnie w dwóch kierunkach. W pierwszym strumieniu znajduje się powietrze zimne i czyste, które zaciąga się z zewnątrz konkretnego budynku. Drugi rodzaj powietrza to powietrze ciepłe, jednak powietrze zużyte, już brudne. Charakteryzuje się ono wysokim poziomem wilgoci, wyciąga się je z wewnątrz pomieszczeń za pomocą specjalnych anemostatów, czyli okrągłych kratek na suficie oraz na ścianach.
Oba dokładnie opisane powyżej strumienie powietrza spotykają się razem ze sobą w specjalnym wymienniku ciepła nazywanym rekuperatorem. Nie mieszają się jednak ze sobą, ponieważ każde z nich przechodzi przez wymiennik ciepła i zostawia w nim sobie ciepło. Zimne i czyste powietrze nawiewane z zewnątrz przejmuje to ciepło na powrót. Od rekuperatora prowadzone są kanały wentylacyjne o bardzo różnych średnicach. Fakt ten sprawia, że świeże powietrze w bardzo szybki i bezpieczny sposób rozprowadzane jest po całym mieszkaniu. Brudne powietrze, które jest bardzo niepożądane, trafia z kolei na zewnątrz.
Rekuperacja cieszy się tak dużą popularnością na całym świecie z racji tego, iż pozwala nie tylko na ogrzewanie świeżego powietrza, które trafia do domu, ale jednocześnie oczyszcza powietrze z rozmaitych alergenów oraz różnorodnych zanieczyszczeń. Jest to bardzo ważna przewaga w porównaniu z klasycznym rodzajem wentylacji, wentylacji grawitacyjnej. Zwyczajne otwieranie okien jest z kolei rozwiązaniem znacznie mniej wygodnym od systemu rekuperacji, który zapewnia stuprocentową funkcjonalność. Jednocześnie nie trzeba martwić się sąsiadami, którzy palą w swoich piecach byle czym – filtry rekuperacji przepuszczają do domu wyłącznie czyste powietrze.
Jak wygląda rekuperator?
Osoby dociekliwe oprócz zasady działania systemu rekuperacji, chciałyby także dokładniej zapoznać się z wyglądem rekuperatorów. Specjalnie dla Państwa opisujemy szereg najważniejszych szczegółów dotyczących budowy tego systemu. Rekuperator składa się czterech króćców przyłączeniowych, do których z kolei są podłączane kanały wentylacyjne.
Kanał pierwszy nazywany jest czerpnią. Jest to kanał, który odpowiada za doprowadzenie zimnego powietrza zewnętrznego do rekuperatora. Drugi z kanałów nazywa się tak zwaną wyrzutnią. Jest to kanał, który odprowadza całe brudne powietrze z rekuperatora na zewnątrz danego budynku. Z kolei kanał trzeci, czyli nawiew do pomieszczeń, to kanał, który odpowiedzialny jest za doprowadzanie przefiltrowanego oraz nagrzanego powietrza od rekuperatora do wszystkich pomieszczeń w danym budynku. Kanał czwarty rekuperatora, czyli wyciąg z pomieszczeń, jest odpowiedzialny za odprowadzanie powietrza z pomieszczeń do rekuperatora. Warto wiedzieć, że poszczególne z powyższych kanałów rekuperacji mogą być podzielone na szereg mniejszych, na przykład na nawiewy do pomieszczeń.
Czym różni się rekuperacja od wentylacji klasycznej (grawitacyjnej)?
Aby lepiej zrozumieć, czym dokładnie jest rekuperacja, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, jak dotychczas ludzie radzili sobie z wymienianiem powietrza w budynkach. Klasycznym rodzajem wentylacji stosowanym najczęściej była wentylacja grawitacyjna. Wentylacja grawitacyjna nie potrzebuje do sprawnego działania jakiegokolwiek urządzenia. Jest ona oparta na specjalnym systemie kominów. Wentylacja grawitacyjna jest swego rodzaju dziurami przebitymi przez mur domu.