Co wiedzieć przed zrobieniem sobie tatuażu? Globalizm dosięga coraz większej części świata, a aktualne trendy pokazują, że rychło się to nie zmieni. Od wielu lat w Europie oraz Ameryce Północnej tatuaże tracą swoje poprzednie znaczenie, czyli jako część subkultury więziennej. Teraz tatuaże możemy zobaczyć jako formę sztuki, noszone dumnie na wierzchu, lub skryte pod ubraniami u specjalistów różnych dziedzin, łącznie z sektorem administracji i bankowości.
Co powinniśmy wiedzieć przed udaniem się do studia tatuażu Lucky Seven w Warszawie? Na co warto być gotowym i czujnym?
W pierwszej kolejności należy powiedzieć, że studia tatuażu potrafią się znacząco między sobą różnić. Przy aktualnej koniunkturze tatuaże robi sobie tyle osób, że istnieje pewna nisza dla specjalizacji, dzięki czemu poszczególne studia tatuażu i artyści stają się oddzielnymi markami. Nic więc dziwnego, że pierwszym krokiem będzie dokładne zastanowienie się, na czym nam zależy i po co planujemy zrobić sobie tatuaż. Wśród osób ankietowanych o powód tatuowania swojego ciała panują dwa przekonania, Jedno z nich mówi, że tatuaże mają jakieś szczególne znaczenie dla nich, ich historii, poglądów lub etapu w życiu. Drugim przekonaniem jest czysta estetyka lub potrzeba chwili. Pomijając wszystkie tatuaże, których ludzie żałują, to część z nich wynika ze stylu, bądź mody. Jest to chęć po prostu posiadania takiego wzoru na ciele, czasami przyjmuje ona wręcz formę pewnego kolekcjonerstwa dzieł z najpopularniejszych studiów tatuażu.
Jak wyglądają kwestie samego tatuowania? Otóż możemy się szykować nieco na coś w rodzaju malutkiej operacji lub wizyty u dentysty. Oznacza to, że istnieją pewne restrykcje co do tego, jak zachowywać się w trakcie oraz po tatuowaniu. Już na podstawie tych instrukcji, udzielonych przez tatuażystę, możemy ocenić samo studio tatuażu. Jeśli żadnej z poniższych rzeczy nie powie nam pracownik salonu, to należy jak najszybciej wyjść w obawie o własne zdrowie, a nawet po prostu jakość wykonania.
Pierwszą rzeczą jest trzeźwość. Nie chodzi nawet o to, aby robić tatuaże przemyślane, bo jest to kwestia światopoglądowa, a nie medyczna. Aspekt zdrowotny jest tutaj najważniejszy, alkohol rozszerza naczynia krwionośne, co powoduje w dalszych skutkach problem z zarówno nakłuwaniem, jak i gojeniem się miejsca po tatuażu. Żadne poważne studio tatuażu nie przyjmie pijanego klienta, także powinni udzielić informacji, by nie pić w okresie gojenia.
Często zdarza się tak, że tatuażyści odmawiają pewnych zleceń, ze względów na własne poglądy lub dbanie o markę. To może zabrzmieć dziwnie i zazwyczaj wydaje się nieco obraźliwe, aczkolwiek są ku temu jasne przesłanki. Żadne studio tatuażu nie chce narazić się na śmieszność, wykłuwając rzeczy niskie jakościowo, lub zwyczajnie łamiące prawo. Tu są wszelkiego rodzaju napisy sprzeczne z zasadami państwa prawa, nawołujące do nienawiści, ale także nawet światopoglądowo nielegalne, lub odległe od prywatnego zdania właściciela salonu. Kwestią niuansów jest także to, że tatuażyści często trzymają się pewnej estetyki i stylu, jak wszyscy artyści, toteż dla zachowania dobrego imienia studia tatuażu, odmawia się wykonania pewnych wzorów.
By być tatuażystą nie potrzeba specjalnego wykształcenia, nie jest to zawód objęty restrykcjami przewidzianymi w żadnej ustawie. Nie oznacza to, że studia tatuażu zatrudniają dosłownie ludzi z ulicy, działają one bardziej na zasadzie ostracyzmu społecznego oraz renomy, co już zostało powiedziane wyżej, przy odmowie pewnych wzorów. Tatuażyści to często osoby z odpowiednimi szkoleniami, wykształceniem i wiedzą, natomiast może się też trafić osoba, oferująca niskiej jakości usługi za mniejszą cenę. Nie warto ryzykować zdrowia, dla zaoszczędzenia drobnej sumy.
Samo studio tatuażu https://www.firmyw1miejscu.pl/studio-tatuazu-o-symbolice-poszczegolnych-wzorow/ powinno być odpowiednio wyposażone i nie chodzi o styl wnętrza, czy wygląd. Studio powinno posiadać autoklaw, niezbędny do sterylizacji narzędzi, sprzęt powinien być zawsze czysty i w dobrym stanie, igieł używa się jednorazowo, by nie przenosić chorób. Należy niezwłocznie zwrócić uwagę na to, czy tatuażysta nosi rękawiczki i jak się z nimi obchodzi. Bezpieczeństwo i higiena pracy to w tej branży podstawa i żadne studio tatuażu nie może sobie pozwolić na zaniedbania w tej kwestii. Przed samym procesem zrobienia tatuażu należy także przygotować kalkę, próbną wersję, zwłaszcza przy trudnych wzorach, lub niezdecydowaniu klienta.
Co do samego bólu, który przecież jest tak ważny i należy do pierwszej trójki pytań zadawanych przez klientów, to nie ma się czego obawiać. Jest on bardzo zależny od miejsca tatuażu oraz tego, czy jest to pierwszy tatuaż. Badania wykazują, że im mniej ma osoba tatuaży, tym większą ekscytację i lęk odczuwa w czasie tatuowania. Organizm odbiera tę reakcję, jako zagrażającą, wskutek powyższego wydzielana jest adrenalina, która między innymi działa przeciwbólowo.
Podsumowując, najważniejsze przed pójściem do studia tatuażu jest zrozumienie, że będziemy posługiwać się własnym ciałem i nie warto na tym oszczędzać. Powinniśmy zarówno wybierać jakościowe studio tatuażu, jak i być cały czas w gotowości, wypatrując oznak nieprzestrzegania zasad higieny. Problemy związane z tatuażami potrafią być katastrofalne, ale zdarzają się bardzo rzadko i profesjonalne studia nigdy do nich nie dopuszczają. Przy odrobinie ostrożności, jesteśmy w stanie z czystym sumieniem skorzystać z usług specjalisty.