Co warto wiedzieć o tapetach ściennych? Tapety w dalszym ciągu należą do chętnie wybieranych dekoracji domu lub mieszkania. Na rynku dostępny jest szeroki asortyment, w którym każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie. Jednak planując tapetowanie, należy wziąć pod uwagę kilka podstawowych kwestii, związanych z ich odpowiednim doborem, jak i samą techniką nakładania na ścianę.
Jaką tapetę ścienną wybrać?
Tapety ścienne są dostępne w różnych rodzajach. W zależności od dokonanego wyboru, należy zastosować odpowiednią technikę układania na ścianie. Na rynku spotkać można tapety:
- winylowe,
- lateksowe,
- raufazy,
- papierowe.
Wierzchnią warstwę tapety winylowej stanowi winyl, natomiast podkład może zostać wykonany z papieru lub fizeliny. Ich zaletą jest fakt, że można je myć na mokro oraz nie pojawiają się na nich odbarwienia pod wpływem słońca. Tapety winylowe pęcznieją pod wpływem kleju. Przy układaniu ich na ścianie należy smarować klejem zarówno okładzinę i ścianę. Dzięki zastosowaniu takiej techniki, tapeta będzie się mniej marszczyć.
Tapety winylowe są nowocześniejszą wersją tapet ściennych papierowych. Są one znacznie trwalsze oraz odporne na wilgoć. Tapety ścienne winylowe, dzielą się z kolei na dwa rodzaje, które różnią się od siebie posiadanymi właściwościami.
Jako pierwsze wyróżnić można tapety gładkie, które pokryte zostały cienką warstwą folii PCV. Sprawia to, że tapeta jest łatwa do utrzymania w czystości. Do drugiego rodzaju zaliczają się tapety wykonane ze spienionego winylu. Są one zdecydowanie grubsze i bardziej gąbczaste. Doskonale sprawdzają się one w przypadku nierównych ścian, które posiadają mankamenty w postaci pęknięć i ubytków. Zastosowanie tego rodzaju tapety świetnie sprawdzi się do ukrycia tego rodzaju niedogodności. Ich minusem jest jednak mniejsza odporność na uszkodzenia mechaniczne, niż w przypadku tapet gładkich.
Tapety ścienne papierowe oraz plakaty na ścianę posiadają gładką powierzchnię. Nie są one odporne na działanie wilgoci i łatwo ulegają uszkodzeniu. Wykonane są one z dwóch warstw papieru. Wierzchnia warstwa jest zadrukowywana. Z uwagi na fakt, iż są mniej odporne niż ich winylowe odpowiedniki, znajduje to odzwierciedlenie w niższej cenie. Dzięki temu można pozwolić sobie na częstszą zmianę aranżacji wnętrza. Szczególnie przydatne jest to na przykład w pokojach dziecięcych, gdzie tapety ścienne szybciej mogą ulegać zniszczeniu lub też zmienią się oczekiwania względem ich ze strony najmłodszych domowników. Raufazy są natomiast dwuwarstwowymi tapetami papierowymi, przeznaczonymi do wielokrotnego malowania. Posiadają one wyraźną, dekoracyjną fakturę. Ich zastosowania pomóc może w ukryciu niedoskonałości ścian.
Ile tapety ściennej będzie potrzebne?
Obliczenie potrzebnej ilości tapety jest pierwszym i podstawowym zadaniem dla każdej osoby, chcącej wytapetować pomieszczenie w swoim domu. Na początek należy zmierzyć obwód pokoju. W tym celu zlicza się łączną długość wszystkich ścian. Kiedy otrzymamy już wynik, trzeba podzielić go przez szerokość rolki, uzyskując w ten sposób ważną informację na temat tego, ile arkuszy będzie wymaganych. Liczbę należy pomnożyć przez wysokość wnętrza i podzielić przez długość tapety w jednej rolce. Oczywiście zawsze warto jest zaokrąglić wynik w górę, mając na uwadze wzięcie niewielkiego zapasu. W szczególności jeśli są to tapety zmywalne kuchenne posiadające wzory, które należy dopasować dla uzyskania odpowiedniego efektu na ścianie. Obliczenia mogą zająć trochę czasu, przede wszystkim w przypadku kiedy planuje się tapetować większą ilość pomieszczeń, jednak pozwala to zaoszczędzić problemów związanych ze skończeniem się materiału w trakcie przeprowadzania prac. Niektórzy producenci wyszli nawet naprzeciw swoim klientom i zaoferowali poprzez własne strony internetowe, możliwość skorzystania z dodatkowych narzędzi, takich jak – kalkulator zapotrzebowania. Po uzupełnieniu wymaganych informacji, system w automatyczny sposób wskażę, jaka ilość tapety jest potrzebna.
Problematyczne miejsca
Z układaniem tapet ściennych wiąże się kilka utrudnień. Duży problem sprawiają przede wszystkim problematyczne miejsca, które znajdują się w każdym domu i mieszkaniu. Należy do nich między innymi miejsce za grzejnikiem. W tym przypadku, celem przyklejenia i dociśnięcia tapety, można wspomóc się chociażby kijem od szczotki. Warto owinąć go tkaniną, żeby nie uszkodzić tapety. To samo tyczy się wszelkiego rodzaju gniazdek lub wyłączników. Na czas przeprowadzania prac, najlepiej wyłączyć dopływ prądu i zdemontować pokrywki. Nadmiar tapety zagina się i umieszcza wewnątrz puszki. Po ponownym założeniu pokrywki będzie to zupełnie niewidoczne, a sama tapeta nie będzie posiadała żadnych wgnieceń, ani nierówności.
Tapety ścienne znów stają się coraz bardziej popularnym produktem. Powoli przestają się już kojarzyć z reliktem przeszłości. Obecnie na rynku wybór kolorów i wzorów jest na tyle duży, że pozwala to na aranżację najróżniejszych typów wnętrz. Za ich pomocą można stworzyć ciekawy efekt, który całkowicie zmieni wizerunek naszego mieszkania.