Co to jest sketchnoting
Edukacja, Marketing i reklama

Co to jest sketchnoting

Co to jest sketchnoting – rok szkolny dobiega końca i zbliżają się wakacje. To czas odpoczynku i, co najważniejsze, wejścia w kolejny rok szkolny z nową energią i świeżym umysłem. Kto jednak powiedział, że podczas wakacji nie możemy nauczyć się nowych umiejętności, które pomogą nam lepiej radzić sobie w klasie? Dostaliśmy jeszcze dwa miesiące czasu laboratoryjnego, który mogliśmy wykorzystać na wiele sposobów. Jedni cały czas spędzają przed komputerem, inni uprawiają sport, a niewielki odsetek decyduje się skupić na rozwoju osobistym.

Każda z tych form ma swoje zalety, jednak zdobywanie nowych umiejętności (jak ostatnia z powyższych grup) to przede wszystkim inwestycja w przyszłość i może zaowocować na wiele sposobów. Więcej wolnego czasu w ciągu roku szkolnego, szybsze przyswajanie informacji czy rozwijanie kreatywnego myślenia – to tylko niektóre z korzyści, jakie zyskujemy, gdy nauczymy się korzystać z technologii. O czym gadamy? Odpowiedź znajduje się w dalszej części artykułu.

Notatki w formie rysunku

Co to jest sketchnoting
Co to jest sketchnoting

Wielu z nas ma zwyczaj robienia notatek na zajęciach, aby później utrwalić wiedzę. Jednak takie notatki wydają się być bardzo rutynowe, szkicowe, a przez to nudne. Przez to nasz mózg nie przyswaja efektywnie informacji i marnuje tylko czas. Ile razy zdarzyło nam się, że czytając jakąś notatkę nagle się wyłączamy i przenosimy myślami w zupełnie inne miejsce niż obserwowana przez nas kartka papieru? Na szczęście istnieje sposób, aby zapobiec ponownemu wystąpieniu tego rodzaju wypadku. Rozwiązaniem są notatki szkicowe, które tworzą notatki w formie rysunków. Wspomaga to proces zapamiętywania, przekształcając informacje otrzymane drogą słuchową w wizualną formę grafiki. Sketchnoting jest szczególnie przydatny dla wzrokowców i kinestetyków, którzy szybciej iw większej ilości przyswajają informacje, aktywnie bazgrając na papierze. Ciąg słów jest bardzo nieatrakcyjny dla ludzkiego mózgu, więc nuda pojawia się wcześniej i nie pozwala nam skoncentrować się na zadaniu. Rysowanie natomiast urozmaica wszystkie nuty, przez co chętniej sięgamy po takie notatki. Dlaczego warto spróbować nauczyć się sketchnotingu?

Idealny dla młodzieży

Sketchnoting to świetna forma robienia notatek dla dzieci. Dzięki temu już od najmłodszych lat rozwijają kreatywne myślenie i zdolności manualne. Mamy wiele możliwości zaprojektowania naszych notatek tak, aby jak najlepiej spełniały swoją funkcję, a jednocześnie wyglądały atrakcyjnie i estetycznie. Weźmy jako przykład biologię. Składa się z kilku sekcji, z których każda ma inny temat. Na przykład informacje ze struktury ludzkiego ciała można zilustrować schematami poszczególnych kończyn, narządów lub innych struktur, które są częścią naszego ciała. Dzięki temu, korzystając z takich notatek, od razu możemy sobie wyobrazić, jak by to było w prawdziwym życiu, co każą nam wkuwać. Nasze mózgi są bardziej skłonne do zapamiętywania rzeczy, które widzimy, niż czystych abstrakcji. To tylko jeden przykład wykorzystania adnotacji szkicu. Daje nam tysiące możliwości zdobywania wiedzy, dlatego warto spędzić czas na wakacjach, ucząc się od początku, jak to robić dobrze. Jak to zrobić?

Praktyka czyni cuda

Po pierwsze, powinniśmy w jak największym stopniu korzystać z notatek ze szkicu. Nie ma znaczenia, czy obejrzeliśmy ciekawy wykład na YouTube, czy właśnie skończyliśmy czytać fascynującą książkę. W obu przypadkach, aby jak najlepiej zapamiętać nowe informacje, możemy tworzyć notatki rysunkowe, a następnie umieścić je gdzieś na górze, aby mieć do nich dostęp w dowolnym momencie. Już za kilka dni na pewno zobaczymy pierwsze efekty naszych starań. Dlatego im bardziej zróżnicowane notatki tworzymy, tym skuteczniej możemy wykorzystać metodę szkic-notatka. Ponieważ każdy jest inny, musimy sami zaobserwować, jaki styl lub ilość rysunków jest najlepsza w naszej sytuacji. Dlatego drugim krokiem jest eksperymentowanie. Eksperymentowanie z różnymi kreskami, zmiana proporcji tekstu do rysunku czy wielkość poszczególnych fragmentów naszych notatek to tylko niektóre z elementów, które możemy ciągle modyfikować, aby znaleźć najlepsze dla nas rozwiązanie. Ważne jest jednak, aby się nie zniechęcać. Nie każdy ma natychmiastowy talent do rysowania, więc tworzenie świetnych notatek gotowych do udostępnienia w mediach społecznościowych nie nastąpi. Jednak całkiem możliwe jest nabycie odpowiednich umiejętności z czasem. Wróćmy jeszcze na chwilę do mediów społecznościowych, gdzie warto znaleźć inspirację i porady dotyczące szkicowania notatek. Istnieje wiele profili, które otwarcie dzielą się nowymi pomysłami. Na początku nauczenie się jakiejkolwiek umiejętności może być trudne. Ale jak mamy się czegoś nauczyć, jeśli nie spróbujemy?

angielski francuski niemiecki hiszpański