Brama wjazdowa ma umożliwić szybki wyjazd z posesji lub wjazd na swój przydomowy teren. Wygodny i bezpieczny wjazd na posesję zależy od szerokości drogi oraz minimalnego promienia skrętu auta. Decyduje o tym odległość między krawędzią drogi a bramą wjazdową. Jeśli odległość ta jest równa promieniowi skrętu lub większa, przejeżdżający przez bramę samochód będzie miał zapas miejsca z każdej strony i bez problemu może wykonać manewr skrętu. Brama musi być usytuowana w taki sposób, aby wyjeżdżający samochód nie stanowił zagrożenia dla innych pojazdów i pieszych. Brama musi być dopasowana do stylu domu i tworzyć harmonijną całość z ogrodzeniem.
Kryteria wyboru bram wjazdowych
Brama wjazdowa powinna być uwzględniona w projekcie budowlanym i zatwierdzona przez inspektora budowlanego. Czymś oczywistym jest stwierdzenie, że brama wjazdowa powinna spełniać oczekiwania właścicieli i musi być funkcjonalna. Brama wjazdowa jednoskrzydłowa musi być stylistycznie dopasowana do bryły budynku i reszty ogrodzenia. Powinna zapewniać, jak najbardziej komfortowy wjazd na posesję i gwarantować bezpieczne użytkowanie. Bramy jednoskrzydłowe sprawdzą się w narożniku działki – skrzydło otwierać się będzie na ogrodzenie, nie ograniczając tym samym przestrzeni. Bramy wjazdowe kupuje się jako produkt gotowy do użycia, ale montaż bramy najlepiej pozostawić specjalistom, którzy dopasują sposób montowania do warunków otoczenia. Wyposażeniem bram otwieranych ręcznie są zamek i połączony z nim rygiel blokujący. Jest możliwość otwierania bramy wjazdowej jednoskrzydłowej za pomocą pilota. W tym celu do skrzydeł mocuje się hydrauliczne lub elektryczne siłowniki. Brama jednoskrzydłowa jest ciężka, więc przerobienie jej na możliwość otwierania za pomocą pilota, znacznie ułatwia użytkowanie. Ich zaletą jest to, że nie zajmują zbyt wiele miejsca na posesji, co jest bardzo ważnym kryterium wyboru, jeżeli teren wokół domu nie jest duży, a właścicielowi zależy na tym, aby maksymalnie wykorzystań na podwórzu. Jeżeli podjazd jest stromy, to przed wyborem bramy, warto poradzić się architekta w kwestii wyboru rodzaju bramy.
Wspólne ogrodzenie
Jest możliwe budowanie ogrodzenia na granicy posesji sąsiadów, pod warunkiem, że sąsiad wyrazi wolę dołączenia do budowy i będzie partycypował w kosztach. Obu stronom opłaca się wspólne stawianie ogrodzenia, ponieważ koszty rozkłada się na dwie rodziny, a ogrodzenie i tak jest wspólne. Trzeba jedynie postawić dwie osobne bramy. Wtedy rodzaj bramy pozostaje w kwestii indywidualnej użytkowników ogrodzenia: jedna osoba może zamontować bramę przesuwną, druga bramę wjazdową jednoskrzydłową. Budowanie wspólnego ogrodzenia jest coraz popularniejsze ze względu na oszczędność pieniędzy i miejsca wokół domu.
Zgłoszenie zamiaru budowy ogrodzenia
Ogrodzenie musi być ujęte w projekcie budowlanym i zgodne z założeniami planu zagospodarowania przestrzennego. W przypadku ogrodzeń wysokich, powyżej 2,20 metrów wysokości, ogrodzeń drogi, ulicy, torów i miejsc użyteczności publicznej, inwestor musi zgłosić zamiar budowy do starostwa powiatowego lub urzędu miejskiego i dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Do wniosku trzeba załączyć szkice działki i planowanej inwestycji, opisać zakres prac budowlanych oraz podać termin rozpoczęcia budowy. Nie ma znaczenia, czy jakiego rodzaju będzie brama. Wymagania prawne przed postawieniem ogrodzenia są takie same dla bramy wjazdowej jednoskrzydłowej, jak i dla bramy przesuwnej. Prace można rozpocząć po upływie 30 dni, od daty zgłoszenia do urzędu, jeżeli właściciel nie otrzymał decyzji odmownej. W tym przypadku brak odpowiedzi z urządu, to dobra wiadomość, bo można rozpocząć prace budowlane i postawić bramę wjazdową jednoskrzydłową lub każdy inny rodzaj bramy.
Zobacz również:
- Szczecin ogrodzenia posesyjne http://nowakbramy.pl/oferta/posesyjne/
- bramy uchylne Szczecin http://www.nowakbramy.pl/gallery/bramy/
- ogrodzenie posesyjne Szczecin http://nowakbramy.pl/oferta/ogrodzenia-posesyjne/
Ważne wymogi użytkowe bramy
Brama wyjazdowa powinna być funkcjonalna. Dlatego musi otwierać się w stronę posesji i nie może zawierać progów i innych elementów utrudniających korzystanie przez osoby z niepełnosprawnością poruszające się na wózkach inwalidzkich. Ogrodzenie i brama to także ozdoba otoczenia domu. Mnogość wzorów i materiałów wykonania sprawia, że przyszły właściciel bez problemu wybierze bramę, która odpowiada jego potrzebom i poczuciu piękna. Estetyczne wykonanie to jeden z walorów bramy wjazdowej jednoskrzydłowej.
Bramy mogą być montowane przy domach jednorodzinnych, magazynach, zakładach przemysłowych i biurach. Znakomicie sprawdzają się także na ogródkach. Ich nienaganna stylistyka sprawia, że doskonale komponują się z otoczeniem. Zapewniają duży poziom bezpieczeństwa, co potwierdzają zadowoleni klienci indywidualni, jak i właściciele firm. Brama wjazdowa jednoskrzydłowa, która jest ocynkowana i malowana proszkowo, przetrwa przez wiele lat i zachowa estetyczny wygląd.
Bramy skrzydłowe są stabilne dzięki specjalnej konstrukcji montowanej do stalowych słupów lub płytek montażowych. Brama wyjazdowa przede wszystkim musi zapewniać bezpieczeństwo użytkownikom i pomóc w utrzymaniu prywatności.