Jak wygląda ozonowanie?
Usługi, Zdrowie

Jak wygląda ozonowanie?

Ozonowanie mieszkania, biur czy magazynów to proces czyszczenia i dezynfekcji, który usuwa zanieczyszczenia i brzydkie zapachy. Pozwala odświeżyć pomieszczenie i usunąć określone problemy. Jego wykonaniem powinna zajmować się firma, która posiada odpowiednie doświadczenie, jak i sprzęt. Dzięki temu można uniknąć potencjalnych zagrożeń i zyskać gwarancję jakości.

 

Czym jest ozonowanie?

Ozonowanie ma silny związek z tlenem. Jak wiadomo tlen stanowi najważniejszy składnik powietrza. Oprócz niego w składzie znajduje się również ozon ( i inne gazy). Każda cząsteczka tlenu składa się z dwóch atomów (O₂) i jest stabilna. Ozon natomiast składa się z trzech atomów (O₃). Trzeci z nich potrafi się odłączyć i wchodzić w reakcje z pozostałymi związkami. W ten sposób wolny atom tlenu rozbija zanieczyszczenia. Ozon jest bardzo reaktywny, dlatego chętnie jest wykorzystywany w usuwaniu zanieczyszczeń i dezynfekcji. Jego nieodpowiednie stosowanie może być jednak zagrożeniem dla zdrowia. W związku z tym ozonowanie pomieszczeń zawsze należy wykonywać, przestrzegając zasad ochrony osobistej. Ponadto należy odpowiednio przygotować pomieszczenie.

 

Jak przygotować pomieszczenie do ozonowania?

Właściwe przygotowanie pomieszczenia polega na dokładnym zabezpieczeniu wszelkich szczelin i otworów. Do tego celu najczęściej używa się folii. Dlaczego jest to tak bardzo ważne? Po pierwsze minimalizuje prawdopodobieństwo potencjalnego wycieku gazu. Dzięki temu można uchronić przedmioty, jak i ludzi przed jego działaniem. Po drugie gaz wykazuje skuteczne działanie tylko wtedy, gdy uzyskamy jego odpowiednie stężenie. Uszczelniając pomieszczenie można utrzymać jego stały poziom. Ze względów bezpieczeństwa w pomieszczeniu, w którym pracuje ozonator nie mogą przebywać osoby postronne, zwierzęta ani rośliny. Można też wynieść meble, jeśli obawiamy się ich uszkodzenia. Pracownicy odpowiedzialni za przeprowadzenie procedury zakładają specjalny kombinezon oraz maseczkę ochronną. Dzięki temu chronią swoje ciało przed szkodliwym działaniem gazu.

 

Jak przebiega ozonowanie?

Procedura ozonowania to czynność, która obejmuje kilka etapów. Po pierwsze należy odpowiednio przygotować pomieszczenie, wykonując omówione wyżej czynności. Po drugie należy włączyć ozonator. Generator to sprzęt, który generuje ozon na skutek wywołanych wyładowań elektrycznych oraz sztucznego promieniowania UV. Następnie wyprodukowany ozon rozbija zanieczyszczenia. W wyniku zachodzących reakcji w powietrzu pozostają cząsteczki tlenu (na skutek odłączenia się cząsteczki azotu). Aby zwiększyć produktywność generatora, warto ustawić go na podwyższeniu. Dlaczego? Cząsteczki azotu są cięższe niż powietrze.

 

Jak długo trwa ozonowanie? 

Długość ozonowania zależy od kilku czynników. Pierwszym z nich jest metraż pomieszczenia. Ozonowanie pojedynczego pokoju może zająć kilkadziesiąt minut, podczas gdy oczyszczanie wielkopowierzchniowej hali nawet kilka godzin. Do czasu pracy należy również doliczyć przygotowanie, sprzątanie sprzętu oraz wietrzenie pomieszczenia. W związku z tym pomieszczenie może być wyłączone z użytkowania przez kilka godzin lub dobę. Kolejnym czynnikiem, który decyduje o długości procedury jest jakość stosowanych urządzeń. Wydajny generator będzie pracował szybciej, nawet w dużych pomieszczeniach. Po zakończeniu pracy obiekt należy dokładnie wywietrzyć, minimum przez  30 minut. Z czasem ozon zostanie zneutralizowany. Aby się o tym przekonać, można wykonać pomiar. Profesjonalne firmy dysponują takim urządzeniem do pomiaru.

 

Dlaczego ozonowanie jest skuteczne?

Ozonowanie zdobywa coraz większą popularność właśnie z powodu swojej skuteczności. Aby przyniosło oczekiwane rezultaty, należy szczegółowo dopełnić wszystkich warunków, które to gwarantują. Zaczynamy od właściwego przygotowania przestrzeni,  a następnie stosowania narzędzi wysokiej jakości. Dotychczasowe badania potwierdzają, że ozonowanie pod względem efektów dezynfekcji uzyskuje 89% skuteczność. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że efekty nie są na stałe. Gdy wciąż istnieją przyczyny problemu, to pojawi się on znowu, A ozonowanie będzie trzeba powtórzyć po kilku tygodniach lub miesiącach. Aby tego uniknąć, warto rozpocząć pracę od znalezienia przyczyny przykrego zapachu. Eliminując źródło problemu, mamy pewność, że ozonowanie oczyści powietrze z jego objawów, a tym samym odzyskamy dobrą jakość powietrza. Jak to wygląda w praktyce? Jeśli palacz nie zrezygnuje  z palenia w domu, które zostało poddane ozonowaniu, to wkrótce drażniący zapach nikotynowy pojawi się się znowu. 

Podsumowując, ozonowanie pojawiło się na rynku usług czyszczenia i dezynfekcji niedawno. Dynamicznie się jednak rozwija i zyskuje swoich zwolenników. Nic w tym dziwnego, ponieważ przynosi wiele korzyści, a jednocześnie jest bezpieczne dla środowiska. Wykonując ozonowanie należy zachować szczególne środki ostrożności, które polegają na stosowaniu środków ochrony osobistej. Po drugie należy zadbać o uszczelnienie pomieszczeń oraz ich właściwe wywietrzenie po zakończonej pracy.