Technologia

Jak kupić dobrą ładowarkę do telefonu?

Telefon działa tylko wtedy, jeżeli ma naładowaną baterię. Wskaźnik baterii informuje o tym, ile procent baterii ma jeszcze telefon. Na tej podstawie wiemy, jak długo nasz telefon będzie działał zanim całkowicie rozładuje się i trzeba będzie podłączyć ładowarkę. Większość nowych telefonów sprzedawana jest w pakiecie z ładowarką. Wiele osób kupuje dodatkową ładowarkę do samochodu. Konieczna jest wymiana ładowarki do telefonu, kiedy używana dotychczas zepsuje się lub przestanie ładować telefon.

Model zbieżny z komórką

Podstawową zasadą dobierania ładowarki jest dopasowanie jej do modelu telefonu. Warto wiedzieć, że jedna firma może mieć różne rodzaje ładowarek do telefonu. Różnica między ładowarkami polega przede wszystkim na innym wyglądzie wtyczek.  Kupując ładowarkę do telefonu trzeba sprawdzić, jaką ma wtyczkę – musi być taka sama, jak gniazdko w telefonie. Ładowarki do telefonów produkowane są przez te same firmy, co telefony

Trzy podstawowe typy ładowarek

Ładowarka jest adresowana właśnie do określonego typu i modelu telefonu komórkowego. Obowiązuje bardzo ogólny podział ładowarek do telefony na trzy typy: stacjonarne, samochodowe i komputerowe, które pozwalają na ładowanie baterii telefonu komórkowego za pośrednictwem portu USB wbudowanego w komputerze. Pasjonaci elektroniki wyróżniają jeszcze ładowarki do telefonu wyposażone w podstawę stołową.   Podstawowym parametrem ładowarek jest liczba kanałów ładowania.  W Standardowych ładowarkach występują cztery kanały. Na rynku dostępne są ładowarki dwukanałowe. Ładowarka do telefonu musi mieć możliwość ładowania takiej baterii, jaką mamy w smartfonie.

Ważne parametry przy zakupie ładowarek do telefonu

Kiedy przychodzi pora wymiany ładowarki do telefonu na nową, to warto kupić taką, która posłuży przez wiele lat i jest dopasowana do modelu telefonu oraz do potrzeb użytkownika. Kupujący zwracają uwagę na czas ładowania telefonu. Ma on kluczowe znaczenie dla osób pracujących i uczących się i lubiących spotkania z przyjaciółmi. Od czasu ładowania baterii zależy, kiedy akumulator będzie gotowy do użycia, to znaczy  telefon będzie można odłączyć od ładowarki i zabrać ze sobą. Czas ładowania powinien być ujęty o opisie produktu. Ładowarki do telefonów o krótkim czasie ładowania akumulatorów określa się jako „quick charger” i umożliwiają ładowanie baterii na przykład w godzinę.  To wymarzony model ładowarki dla osób, które nie mają czasu na kilkugodzinne ładowanie smartfona i przez wiele godzin w ciągu dnia korzystają z telefonu. Nowoczesna, szybka ładowarka do telefonu powinna być wyposażona w mechanizm, który po naładowaniu baterii będzie od razu odłączał od niej zasilanie.  Dzięki temu użytkownik oszczędza prąd, ma mniejsze rachunki za energię.  Szybkie ładowarki wyposażone w mechanizm odcięcia zasilania po całkowitym naładowaniu telefonu, można w jakimś stopniu określić jako proekologiczną, ponieważ oszczędza energię. W większości przypadków czas ładowania baterii do telefonu może wynieść od 2 do 10 godzin.

Dodatkowe funkcje ładowarek do telefonu

Funkcje dodatkowe, w jakie mogą być wyposażone ładowarki do telefonów podnoszą komfort ich użytkowania. Najczęściej spotykane są: sygnalizator czasu ładowania, wyświetlacz LCD, funkcja ładowania podtrzymującego, funkcja rozładowania akumulatora, funkcja bezpieczeństwa.

Sygnalizator czasu ładowania pozwala dość dokładnie ustalić moment zakończenia ładowania i dzięki temu kontrolować stopień naładowania oraz gotowość do pracy. Sygnalizator ma formę diody migającej w trakcie ładowania oraz świecącej w sposób ciągły, kiedy ładowanie jest zakończone. Z kolei wyświetlacz LCD wskazuje, jaki jest stan ładowania akumulatorów. Po naładowaniu bateria ładowarki do telefonu przechodzi na tryb podtrzymujący, który kończy się po wyciągnięciu akumulatora z ładowarki. Warto wiedzieć, że ładowanie baterii rozpoczyna się od całkowicie rozładowanych ogniw. Ładowarki do telefonów mają wbudowaną ochronę przed zwarciem, przegrzaniem, spięciem czy przeciążeniem.

Uniwersalna ładowarka do telefonu

Jak na razie nie istnieje uniwersalna ładowarka do telefonu, która pasowałaby do wszystkich modeli telefonów.  Wielu producentów oferuje ładowarki, którymi można naładować większość modeli telefonów. Jedna uniwersalna ładowarka na  pewno byłaby korzystna dla środowiska, ponieważ nie byłoby w produkcji kilkudziesięciu ładowarek. Ucieszyliby się też użytkownicy, którzy w końcu  nie musieliby wybierać spośród olbrzymiej ilości ładowarek. Naukowcy twierdzą, że używanie uniwersalnego modelu do wszystkich ładowarek  zmniejszyłoby ilość elektromagnetycznych odpadów o 51 tysięcy ton rocznie.

Dobra ładowarka do telefonu musi być dopasowana do modelu urządzenia. Jest urządzeniem powszechnym, bez którego trudno żyć. Używamy jej nawet raz dziennie. Smartfony, pomimo bardzo wielu funkcji, mają jedną wadę – słabą wytrzymałość baterii. Wystarczy kilka godzin przeglądania internetu, grania, słuchania muzyki przez telefon i bateria jest wyczerpana. W takiej sytuacji bez ładowarki ani rusz.