Jak działa myjnia bezdotykowa? Mycie samochodu to jeden z obowiązków, których kierowcy nie lubią. O ile uwielbiają widzieć czysty, lśniący samochód, o tyle samo mycie auta nie daje im większej satysfakcji. Dlatego coraz więcej osób korzysta z myjni bezdotykowych, na których umyjesz samochód w ułamku sekundy. Jak dokładnie działają myjnie bezdotykowe? Dlaczego warto zainteresować się ich ofertą?
Jak bezdotykowo umyć samochód?
Myjnie bezdotykowe nazywane są również myjniami bezobsługowymi, co oznacza, że nie posiadają pracowników pomagających w wykonywaniu poszczególnych czynności. Wręcz przeciwnie, klient może skorzystać z nowoczesnych rozwiązań i wysokiej jakości sprzętu, dzięki czemu może wyczyścić samochód w kilka minut. Każda stacja wyposażona jest w automat, który przyjmuje walutę, a następnie uruchamia urządzenie, z którego mogą korzystać klienci. Niektóre myjnie samochodowe nadal korzystają z systemu tokenów, ale obecnie jest on wycofywany na rzecz monet. Klienci, którzy płacą za usługę, mogą korzystać z wody i detergentu dostarczanych do samochodu za pomocą specjalistycznego sprzętu. Woda musi być wstępnie odkamieniana i odpowiednio przefiltrowana. Jest pompowany specjalną pompą i może być rozładowywany pod ciśnieniem. Każda myjnia bezdotykowa wyposażona jest w dozowniki dostarczające detergent. Dozownik jest zaprogramowany w taki sposób, aby nie dozować zbyt małej lub zbyt dużej ilości detergentu. W rzeczywistości jego dawkowanie należy dostosować do czasu mycia samochodu i zaopatrzenia w wodę. Klienci mogą umyć samochód w zaledwie kilka minut, ale w przypadku dokładniejszego umycia zajmie to trochę więcej czasu. Za to mogą ponownie zapłacić, a automatyczne urządzenie pozwoli im kontynuować pracę.
Nowoczesne myjnie samochodowe – jak działają?
Powyższy protokół działania myjni bezdotykowej jest bardzo ogólny w odniesieniu do wytycznych, według których funkcjonuje każdy taki punkt działania. Mimo to inwestorzy budują obecnie nowoczesne myjnie, które wyposażane są również w dodatkowe wyposażenie. Mówimy tu o zaawansowanej automatyzacji, dzięki czemu można ją lepiej dostosować do potrzeb klienta. Prawda jest taka, że każdy z nas ma nieco inne potrzeby. Zacznijmy od tego, że małe samochody wymagają innego podejścia niż małe autobusy. Myjnie bezdotykowe przeznaczone są do wszystkich typów samochodów, więc dobrze, że urządzenia te dopasowują się do potrzeb kierowców. W nowoczesnej myjni klienci mają możliwość wyboru najlepszego programu. Może również zdecydować, jaką metodą umyć samochód. Cały schemat działania myjni nie różni się od ogólnie przyjętego schematu. Automatyzacja oznacza, że nie potrzebujesz personelu do obsługi, a urządzenie działa niemal intuicyjnie. Działają jednak w sposób inteligentny, dzięki czemu można je lepiej dostosować do potrzeb klienta i samego pojazdu.
Jak działa myjnia bezdotykowa?
Mamy określoną liczbę stanowisk myjni dla myjni – niektórzy zdecydowali się na otwarcie myjni jednostanowiskowych, inni postawili na duże, wielostanowiskowe kontenery. Im więcej miejsc, tym więcej klientów jednocześnie korzysta z usługi. Myjnia bezdotykowa pracuje w trybie ciągłym, co oznacza, że możemy myć samochód nie tylko w ciągu dnia, ale nawet w nocy. Warto jednak zaznaczyć, że co jakiś czas sprzęt przechodzi prace konserwacyjne, a także wymaga wymiany filtrów czy uzupełnienia środków czyszczących. W związku z tym poszczególne placówki mogą być czasowo zamknięte, ale czas pracy nie przekroczy kilkudziesięciu minut.
Ekologiczne myjnie bezdotykowe – czym się charakteryzują?
W Polsce powstaje coraz więcej ekologicznych myjni bezdotykowych. Działają one w podobny sposób jak zwykłe myjnie samochodowe. Niemniej jednak, jeśli chodzi o środowisko, na ogół używamy detergentów, które nie są szkodliwe dla natury. Myjnie tego typu zlokalizowane są z dala od pól uprawnych lub większych skupisk roślinności, tak aby nie szkodzić lokalnemu ekosystemowi. Aby oszczędzać wodę, ważne jest również odpowiednie dolewanie wody. Oczywiście klient ma wystarczająco dużo pieniędzy na umycie samochodu. Nie nadużywa go jednak. Niektórzy inwestują również w systemy filtracji i recyklingu wody, dzięki czemu można skuteczniej chronić środowisko. Co ważne, myjnia bezdotykowa eco wykorzystuje również energię odnawialną – pamiętajmy, że każdy punkt tego typu musi być najpierw zasilony, aby wszystkie maszyny mogły sprawnie pracować. Mycie samochodu za pomocą Eco Touchless jest zwykle trochę droższe niż mycie go na zwykłej myjni, ale koszty te nie są bardzo wysokie. Jednocześnie na budowę takiej myjni można pozyskać różne fundusze.