Obecnie na rynku działa wiele firm, które świadczą różnego rodzaju usługi porządkowe. Wśród nich często znajduje się również usługa mycia kostki brukowej. Zakładając działalność gospodarczą, każdy przedsiębiorca musi wybrać dla niej odpowiedni numer PKD. Który będzie właściwy dla usługi mycia kostki brukowej? Odpowiadamy.
Kod PKD – czym właściwie jest?
Dla wielu osób, które nigdy nie prowadziły własnej działalności gospodarczej, hasło „kod PKD” brzmi dosyć enigmatycznie. Niemniej jednak kod ten musi wybrać każdy przedsiębiorca, który chce w Polsce założyć swoją firmę. Skrót PKD pochodzi od słów Polska Klasyfikacja Działalności. Jeszcze do niedawna tego typu podział w ogóle nie istniał, jednak został on powołany głównie dla celów statystycznych. Chodzi o to, aby rządzący wiedzieli, ile firm działa w konkretnej branży. Jest to bardzo pomocne na przykład w kontekście planowania pomocy dla przedsiębiorców. Wyboru kodu PKD dokonujemy już w momencie rejestrowania działalności gospodarczej. Co ważne, raz wybrany kod nie pozostaje z nami już na zawsze. Mamy możliwość zmienić go, jeśli zajdzie taka potrzeba. Przedsiębiorcy bardzo często zapominają o jeszcze jednej rzeczy. Otóż jeśli zaczną oni świadczyć dodatkowe usługi, to powinni dodać kolejny numer PKD dla swojej działalności. Wielu przedsiębiorców nie dopełnia tego obowiązku, narażając się tym samym na konsekwencje. Teoretycznie, za niewybranie numeru PKD lub niewłaściwie jego przyporządkowanie, możemy zostać ukarani. W praktyce urzędnicy zwykle odstępują od wymierzania kar. Niemniej jednak wybór właściwego kodu PKD może mieć znaczenie na przykład w kontekście wyboru sposobu opodatkowania. Dlatego też każdy przedsiębiorca powinien pieczołowicie wybrać numer PKD, bez względu na to, czy uważa to za potrzebne, czy też nie.
Jak ustalić numer PKD?
Wiemy już, że wybór prawidłowego numeru PKD jest bardzo istotny. Niemniej jednak młodzi przedsiębiorcy często nie wiedzą, który numer będzie odpowiedni dla ich rodzaju działalności. Co zrobić w takiej sytuacji? Oczywiście, możemy zapytać na przykład prawnika czy księgowego. Osoby te, przynajmniej w teorii, powinny umieć nam pomóc. Pamiętajmy jednak, że kodów PKD jest bardzo dużo. Wybór właściwego jest zatem utrudniony, a często przypomina on wręcz szukanie po omacku. Przedsiębiorca może również skorzystać z wyszukiwarki kodów PKD, która znajduje się na stronach rządowych. Tutaj ponownie – zanim trafimy na właściwy numer, musimy przebić się przez cały gąszcz różnorodnych propozycji. Nie zawsze mamy też pewność, że wybieramy właściwy kod PKD.
Numer PKD – mycie kostki brukowej
Na rynku działa obecnie bardzo wiele firm, które świadczą usługi z zakresu mycia kostki brukowej. Zwykle odbywa się to z zastosowaniem myjki ciśnieniowej bądź innego, specjalistycznego sprzętu. Niemniej jednak bez względu na to, jaką metodę wybierzemy, musimy przyporządkować odpowiedni numer PKD do usługi mycia kostki brukowej. Na pierwszy rzut oka z myciem kostki kojarzy nam się usługa, jaką jest sprzątanie. To właśnie w sekcji usług porządkowych powinniśmy szukać numeru PKD dla konkretnej usługi, jaką jest mycie kostki. Powinniśmy zatem szukać właściwego kodu w grupie zaczynającej się od „81”. Zazwyczaj firmy świadczące usługę mycia kostki brukowej, wybierają numer PKD 81.22.Z – Specjalistyczne sprzątanie budynków i obiektów przemysłowych. Podklasa ta obejmuje bowiem także zewnętrzne czyszczenie budynków, a więc i wszelkich terenów, które znajdują się dookoła nich. Możemy również zdecydować się na kod PKD 81.30.Z – Działalność usługowa związana z zagospodarowaniem terenów zieleni. Przedsiębiorcy, którzy nie są pewni tego, co właściwie wybrać, decydują się na kod 81.29.Z – pozostałe sprzątanie. Niemniej jednak najwłaściwszym wyborem będzie kod 43.99.Z. Potwierdza to, między innymi, interpretacja podatkowa IPTPB1/415-516/14-5/AP. Choć nie ma w niej mowy bezpośrednio o kodzie PKD, a o kwestiach opodatkowania, to można z nie wywnioskować, że ustawodawca właśnie ten kod uważa za odpowiedni dla usługi mycia kostki brukowej. Dotyczy to szczególnie przedsiębiorców, którzy stosują w tym celu specjalistyczne urządzenia, na przykład myjkę parową.
Kod PKD, a podatki
Wiemy już, że wybór właściwego kodu PKD ma duże znaczenie. Niemniej jednak czy ma on wpływ na sposób opodatkowania usługi mycia kostki brukowej? Generalnie rzecz biorąc, tak. Dotyczy to zwłaszcza podatników, którzy chcą się rozliczać za pomocą ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Otóż zgodnie z powyższą interpretacją kod 43.99.Z odpowiada stawce 5,5%. Jest to jedna z najniższych stawek podatku dochodowego, dlatego wielu podatników chciałoby ją stosować. Oczywiście, możemy wybrać dana stawkę bez względu na to, pod jakim numerem PKD działamy. Niemniej jednak organy podatkowe bardzo uważnie przyglądają się owym numerom podczas kontroli. Wtedy też mogą wydać oświadczenie o tym, że wybraliśmy zły sposób opodatkowania. Jak widać, urzędnicy nie zdecydują o tym, że powinniśmy zmienić numer PKD. Mogą jednak podjąć inne decyzje, na przykład związane właśnie z kwestiami podatkowymi.