Ortodonta a dentysta
Usługi, Zdrowie

Ortodonta a dentysta

Ortodonta a dentysta – ortodonta kojarzy się nam zwykle ze specjalistą, którego odwiedzamy w celu założenia aparatu na zęby. Dzięki wizytom w gabinecie ortodontycznym można zyskać piękny uśmiech i idealnie proste zęby. Nie leczy się tam jednak ubytków, nie wykonuje ekstrakcji. Zapewne to właśnie dlatego wiele osób uważa, że ortodonci i dentyści to dwie odmienne grupy zawodowe. Jaka jest prawda? Czy ortodonta jest również dentystą? Czy w gabinecie dentystycznym można założyć aparat ortodontyczny?

Czym różni się praca dentysty i ortodonty?

Każdy pacjent gabinetu dentystycznego może wymienić podstawowe elementy wyposażenia. To dzięki nim wiemy dokładnie, gdzie się znaleźliśmy. Tuż przy fotelu stoją zwykle wiertarki, które ciężko z czymkolwiek pomylić. To właśnie one przyprawiają większość pacjentów o szybsze bicie serca. W gabinecie ortodonty jest co prawda fotel, ale reszta wyposażenia zdecydowanie się różni. Nie ma sprzętu potrzebnego do borowania czy ekstrakcji. Nie tym zajmuje się ortodonta. Dentysta zajmuje się zdrowiem zębów i jamy ustnej. Jego zadaniem jest zarówno leczenie stomatologiczne zębów objętych próchnicą, jak i profilaktyka wszelkich problemów zdrowia jamy ustnej, w tym także chorób dziąseł i przyzębia. Dentysta zajmuje się stanem poszczególnych zębów, ponieważ składają się one na łączny obraz stanu zdrowia jamy ustnej. Ortodonta również troszczy się o stan naszego uzębienia, jednak robi to z innej perspektywy. Ortodontę  interesuje raczej prawidłowość ułożenia zębów w łuku zębowym, właściwość położenia kości twarzoczaszki czy działanie stawów skroniowo-żuchwowych. Ortodonta nie leczy próchnicy, zajmie się jednak wadami zgryzu i ewentualnymi ich powikłaniami. Często, dla osiągnięcia efektu pięknego uśmiechu, konieczna jest interwencja zarówno dentysty ogólnego, jak i ortodonty.

Czy ortodonta jest dentystą?

Ortodonta a dentysta
Ortodonta a dentysta

Zakres zainteresowań ortodonty odbiega zdecydowanie od tego, czym zajmuje się lekarz w gabinecie stomatologii ogólnej. Czy oznacza to, że ortodonta nie jest dentystą?  Nic bardziej mylnego. Każdy ortodonta w Polsce jest również lekarzem dentystą. Ortodoncja jest jedną ze specjalizacji, którą po ukończeniu studiów stomatologicznych na odpowiednim wydziale Uniwersytetu Medycznego może wybrać lekarz dentysta. Specjalizację, trwającą trzy lata, można odbyć dopiero po ukończeniu studiów, odbyciu rocznego stażu i zdaniu Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego (LDEK). Rekrutacja na specjalizację jest bardzo restrykcyjna. Zapisy odbywają się co pół roku i jest bardzo niewiele miejsc, stąd też szanse na specjalizację mają jedynie ci absolwenci wydziałów stomatologicznych, którzy uzyskali najwyższe wyniki na egzaminie końcowym. Trzeba też liczyć się z wyrzeczeniami finansowymi – jeśli specjalizacja nie odbywa się w ramach rezydentury, należy ją realizować w formie wolontariatu. To z kolei bardzo ogranicza czas, który można by przeznaczyć na działalność zarobkową.

Czy dentysta może prowadzić leczenie ortodontyczne?

Zgodnie z polskim prawem, osoba po ukończeniu studiów stomatologicznych, odbyciu rocznego stażu i zdanym egzaminie LDEK jest lekarzem dentystą. Uzyskanie prawa do samodzielnego wykonywania zawodu otwiera również możliwość ewentualnego wyboru specjalizacji. Należy jednak zwrócić uwagę, że wykonywanie bardziej specjalistycznych zabiegów stomatologicznych nie wymaga ukończenia specjalizacji. Stąd też choć zazwyczaj aparaty ortodontyczne lub nakładki https://doboszimplanty.pl/uslugi/ortodoncja-i-invisalign/ zakłada ortodonta, a ekstrakcje przeprowadza chirurg szczękowy, to jednak zgodnie z prawem specjalizacja nie jest potrzebna.  Ustawodawca stoi na stanowisku, że samo ukończenie studiów oraz stażu daje dentyście wystarczające przygotowanie zawodowe do  prowadzenia leczenia również w dziedzinach specjalistycznych. Doświadczenie to może pogłębiać na wiele sposobów, jednym z których może być wybór specjalizacji.

Czy ortodonta może wyleczyć bolący ząb?

Jeśli zastanawiasz się, czy ortodonta może zajmować się tradycyjnym leczeniem zębów, wykonując wypełnienia czy ekstrakcje, to odpowiedź brzmi: oczywiście tak. Ortodonta http://www.enklawa-natury.pl/ile-kosztuje-aparat-ortodonta/ ma uprawnienia oraz posiada wiedzę i doświadczenie niezbędne do leczenia zębów. Czy oznacza to, że można umówić się do ortodonty, aby wyleczył bolący ząb?  Zapewne nie. Ortodonta jest lekarzem specjalistą, który po ukończeniu pięciu lat studiów i odbyciu rocznego stażu, zdecydował się na kolejne 3 lata niezwykle wymagających szkoleń specjalizacyjnych. Choćby z tego względu nie  będzie się zajmować leczeniem, które wykonać może każdy dentysta. Dodatkowo, należy pamiętać o różnicach w wyposażeniu gabinetów. Lekarz ortodonta w swojej codziennej pracy nie wykorzystuje sprzętu ani materiałów niezbędnych do wykonania wypełnienia, leczenia kanałowego czy usunięcia zęba. Inny zakres obowiązków warunkuje odmienne wyposażenie w sprzęt. Więc chociaż ortodonta jest jak najbardziej dentystą, to w jego gabinecie raczej nie wyleczymy bolącego zęba. Podsumowując – każdy ortodonta jest dentystą, ponieważ ortodoncja jest specjalizacją, którą można zrealizować po uzyskaniu tytułu lekarza dentysty. Chociaż ortodonci są dentystami, to w praktyce nie zajmują się tradycyjnym leczeniem zębów. Przemawiają za tym zarówno względy organizacyjne, jak i ekonomiczne. Dentysta bez specjalizacji ortodontycznej mógłby, zgodnie z polskim prawem, prowadzić leczenie w zakresie ortodoncji, jednak takie rozwiązanie również mogłoby być niepraktyczne. Stąd też z wadą zgryzu najlepiej jest zgłosić się do specjalisty ortodonty, ale ubytki leczyć w gabinecie dentysty zajmującego się stomatologią ogólną.